Tętniak aorty brzusznej
konsultacje, badania USG aorty, leczenie


Co to jest  tętniak aorty?
Jest to poszerzenie średnicy aorty o 50%. Prawidłowa aorta brzuszna ma średnicę od 15 do 20 mm, tętniakiem aorty nazywamy stan gdy jej średnica przekracza 30mm. We wnętrzu tętniaka prawie zawsze występuje skrzeplina przyścienna i nie powinna ona stanowić ona powodu do dodatkowych obaw. Często tętniak jest bezobjawowy i wykrywamy go przypadkowo podczas obmacywania brzucha, lub badania USG, RTG lub tomografii. Tętniak aorty może wystąpić w każdym jej odcinku, jednak najczęściej dotyczy aorty brzusznej w odcinku podnerkowym. Częściej występuje u mężczyzn, zwłaszcza u palaczy, w rodzinach obciążonych występowaniem tętniaka. Częstość występowania tętniaka aorty  rośnie wraz z wiekiem i jest najwyższa u osób powyżej 65 roku życia.

Objawy tętniaka aorty brzusznej: Tętniak aorty brzusznej w większości przypadków nie wywołuje żadnych objawów! Może on powodować bóle okolicy pleców i kręgosłupa a także bóle brzucha. W rzadkich przypadkach jednym z objawów tętniaka jest  "objaw niebieskiego palucha", powstaje on gdy z tętniaka odrywają się drobne skrzepliny i powodują zatory i zasinienie palców stopy. Czasem pierwszym objawem tętniaka jest nagły silny ból brzucha spowodowany pęknięciem ściany tętniaka i krwawieniem do jamy brzusznej lub przestrzeni zaotrzewnowej.

U kogo wykonywać badania przesiewowe USG tętniaka aorty brzusznej?
U osób powyżej 65 roku życia nawet bez występowania objawów.
U osób u których w rodzinie wystąpił tętniak aorty.
U osób z nietypowymi bólami pleców lub kręgosłupa u których wykluczono zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Dlaczego trzeba obserwować i leczyć tętniaka aorty? Nieleczony tętniak powiększa się, a ze wzrostem średnicy rośnie ryzyko jego pęknięcia.

Zależność ryzyka pęknięcia tętniaka aorty brzusznej od jego średnicy
Średnica tętniaka Ryzyko pęknięcia w ciągu roku [%]
< 4 cm ~0%
4 - 5 cm 0,5-5%
5 - 6 cm 3-15%
6 - 7 cm 10-20%
7 - 8 cm 20-40%
> 8 cm 30-50%

W przypadku pęknięcia tętniaka aorty, 50% pacjentów umiera przed dotarciem do szpitala. Spośród tych, którzy poddani zostaną pilnej operacji przeżywa mniej niż połowa.
Ryzyko zgonu podczas planowej operacji jest ponad 10 razy mniejsze i wynosi około 5%.

Jak często trzeba kontrolować tętniaka aorty brzusznej?  W zależności od wielkości tętniaka oraz szybkości jego powiększania się chirurg naczyniowy określa termin kolejnego badania.  Jeśli tętniak od dłuższego czasu nie powiększa się a pacjent nie odczuwa dolegliwości zaleca się kontrolę co 12 miesięcy.

Częstsze kontrole USG lub TK tętniaka aorty zaleca się:

  • w przypadku niedawno wykrytych tętniaków

  • w przypadku gdy występują dolegliwości

  • gdy średnica tętniaka aorty powiększa

  • w przypadku tętniaków o średnicy bliskiej 5cm

Leczenie zachowawcze: Stosujemy gdy tętniak jest mniejszy niż 50-55mm, nie daje objawów i nie powiększa się. U wszystkich pacjentów z tętniakiem aorty konieczne jest ścisłe kontrolowanie i leczenie nadciśnienia tętniczego i zaburzeń lipidowych oraz innych chorób (np. serca, mózgu).  Zalecany jest zakaz palenia tytoniu, zdrowy tryb życia obejmujący stosowanie diety przeciwmiażdżycowej oraz ćwiczenia marszowe. W większości przypadków wskazane jest stosowanie leków przeciwpłytkowych jak np. kwas acetylosalicylowy.

Przygotowanie do leczenia operacyjnego oraz wewnątrznaczyniowego: W celu zredukowania ryzyka wystąpienia powikłań w trakcie operacji konieczne jest optymalne przygotowanie pacjenta. Obejmuje ono zaprzestanie palenia tytoniu, optymalizację leczenia współistniejących chorób, w szczególności serca, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego. U każdego pacjenta przed operacją tętniaka aorty wskazane są:

Leczenie operacyjne: Wskazane jest gdy średnica tętniaka aorty brzusznej przekroczy 55mm, lub gdy jego średnica szybko się powiększa a także w przypadku gdy występują objawy tętniaka. Leczenie operacyjne jest obecnie "złotym standardem" w leczeniu tego schorzenia. Polega ono na wycięciu tętniaka i wszczepieniu w jego miejsce protezy naczyniowej.  Operacja ta odbywa się po otwarciu jamy brzusznej  i jest jednym z poważniejszych zabiegów chirurgicznych. Szpital ESKULAP realizuje te operacje w ramach umowy z NFZ.

Leczenie wewnątrznaczyniowe (wszczepienie stentgraftu): Wskazane jest  u osób u których występują przeciwwskazania do leczenia operacyjnego. Leczenie wewnątrznaczyniowe polega na wszczepieniu, poprzez nacięcia w tętnicach udowych, protezy (stentgraftu) do wnętrza aorty. Ze względu na kształt i wielkość naczyń krwionośnych nie u wszystkich pacjentów możliwe jest wszczepienie stentgraftu. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej aorty i tętnic biodrowych aby określić czy zabieg ten będzie możliwy do wykonania. W trakcie zabiegu wewnątrznaczyniowego może zajść konieczność wykonania klasycznej operacji tętniaka aorty. Z tego powodu przed zabiegiem wszczepienia stentgraftu  konieczne jest optymalne przygotowanie jak do operacji klasycznej. 

Po operacji lub zabiegu wszczepienia stentgraftu: Większość pacjentów po interwencji z powodu tętniaka aorty wymaga krótkotrwałego monitorowania w oddziale intensywnej terapii. Zazwyczaj w 2-3 dobie po zabiegu pacjenci wracają na oddział chirurgii naczyniowej. W niepowikłanych przypadkach po kilku dniach od zabiegu pacjenci mogą wrócić do domu i kontynuować leczenie w poradni chirurgii naczyń. Do końca życia pacjenci po operacji tętniaka aorty wymagają okresowych kontroli w poradni chirurgii naczyniowej oraz badania USG aorty. W niektórych przypadkach, zwłaszcza po zabiegach wszczepieniach stentgraftu konieczne są okresowe badania tomografii komputerowej aorty. Konieczne jest dożywotnie stosowanie diety przeciwmiażdżycowej, ćwiczeń marszowych, kontrolowanie i leczenie  nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych, cukrzycy i innych chorób.

15.IX.2010 tekst przygotował Dr n. med. Michał Molski na podstawie:
Choroby Naczyń Podręcznik towarzyszący do Braunwald's Heart Disease, Red. naukowa wyd. polskiego R. Adamiec. Wydawnictwo Czelej 2008
The EVAR 1 trial. Lancet, 2004; 364: 843-848
Witold Woźniak, Wojciech Noszczyk, Tętniak aorty brzusznej Przew Lek 2000, 5, 48-51
Podstawy chirurgii pod redakcją J Szmidta. Medycyna Praktyczna 2009

Informacja i rejestracja dostępne są telefonicznie 52 3265800 i 52 3602355
w dni powszednie w godzinach 08.00 - 20.00, lub przez formularz eRejestracji.

                 Strona Główna
Chirurgia ogólna
Chirurgia naczyniowa
     owrzodzenia żylne podudzi
     zakrzepica żylna
    
żylaki i zakrzepica w ciąży
     tętniak aorty brzusznej
     zwężenie tętnicy szyjnej
Flebologia - żylaki kończyn
Kardiologia
Gastroenterologia
Ginekologia
Ortopedia
Rehabilitacja i fizjoterapia
USG duplex-doppler
ECHO serca
Tomografia komputerowa

Rezonans Magnetyczny nowość
Konsultacje specjalistyczne

Cennik usług medycznych

Rejestracja
Najczęstsze pytania
Lokalizacja
Polityka serwisu

tętniak aorty brzusznej

aktualizacja 13.III.16

Bydgoszcz, Toruń, Poznań, Piła, Grudziądz, Inowrocław, Włocławek, Elbląg, Olsztyn, Gdańsk...

Podpisujemy się pod zasadami HONcode.

Sprawdź tutaj.


© 2016 Eskulap BIS, wszelkie prawa zastrzeżone.
NIP 5542870674 | REGON 340745981 | Rejestr ZOZ 000000161086

Nr konta: BNP Paribas 62 1600 1185 0004 0807 8955 6001

Centrum Medyczne ESKULAP
Bydgoszcz 85-650; ul. Cicha 41
www.eskulap.bydgoszcz.pl
Szpital ESKULAP
Osielsko 86-031; ul. Koperkowa 2;
www.szpitaleskulap.pl
email:
tel: +48 52 3602355   oraz    +48 52 3265800