Jak przygotować się do zabiegu?
praktyczne porady dla pacjentów

        Szanowni Państwo, wybierając się na operację lub zabieg w Eskulapie zalecamy zalecamy zapoznać się poniższymi wskazówkami.

przygotowanie do operacji przepuklinyPo wizycie kwalifikacyjnej zalecamy zaszczepić się przeciwko żółtaczce typu B. Szczepienia są odpłatnie wykonywane w Poradniach Lekarza Rodzinnego. W zależności od trybu szczepień odporność nabywa się po 6 do 12 tygodni  od 1. szczepienia. Nie zaleca się ponownego szczepienia osób uprzednio zaszczepionych w schemacie podstawowym. U osób zdrowych nie podaje się dawki przypominającej szczepionki. W tym czasie oczekiwani na zabieg należy wykonać inne zalecenia lekarskie jak odbycie zaleconych konsultacji specjalistycznych lub wykonanie badań.  Ważnym elementem przygotowania do zabiegu jest normalizacja masy ciała,  otyłość a także kacheksja utrudnia optymalne przeprowadzenie operacji oraz zwiększa ryzyko powikłań okołooperacyjnych i stanowią przeciwwskazanie do niektórych operacji w trybie planowym.
Do wszystkich zabiegów konieczne jest wykonanie następujących badań:
 - morfologia krwi z płytkami
 - aPTT, INR,
 - antygen Hbs, przeciwciała anty-HCV,
 - ekg.
Do niektórych operacji mogą być konieczne dodatkowe badania laboratoryjne i obrazowe. Na 3-4 tygodnie przed planowanym zabiegiem zostaniecie państwo telefonicznie powiadomieni o terminie zabiegu. Do czasu zabiegu należy uzupełnić zlecone przez lekarza konsultacje, badania laboratoryjne i obrazowe.
Przy ustalaniu terminu zabiegu należy wziąć pod uwagę cykl menstruacyjny. Najlepszym momentem na operację jest tydzień po zakończeniu krwawienia miesięcznego.
W przypadku infekcji dróg oddechowych  lub innych zakażeń (katar, kaszel, gorączka, dreszcze, stosowanie antybiotyku) wskazane jest odroczenie zabiegu do czasu wyleczenia infekcji. Jeśli nie zostały spełnione warunki postawione przez chirurga lub anestezjologa to należy o tym fakcie niezwłocznie koniecznie poinformować pracownika rejestracji NZOZ Eskulap.  Umożliwi to ponowną konsultację lekarską i optymalne przygotowanie do operacji.

Stosowanie leków rozrzedzających krew w okresie okołooperacyjnym zwiększa krwawienie i z tego powodu jeśli to możliwe powinny zostać odstawione. Kwestę odstawienia leków przeciwzakrzepowych należy przedyskutować z chirurgiem lub lekarzem rodzinnym!

 • aspiryna, polopiryna, acard,  polocard itp oraz areplex, plavix, zylt, clopidix, clopidogrel itp odstawić na 7 dni przed planowanym zabiegiem
 • acenocumarol, sintrom, warfin itp odstawić na 4 dni przed zabiegiem

W dniu zabiegu należy nie jeść i nie pić przez 5 godzin przed zgłoszeniem się na operację. Przyjąć leki zgodnie z codziennym harmonogramem. W przypadku stosowania insulin lub leków przeciwcukrzycowych należy skonsultować się z lekarzem, który będzie wykonywał zabieg. Nie należy golić owłosienia z okolicy która będzie operowana. Wybierając się na zabieg proszę wziąć ze sobą:

 • Dotychczasową dokumentację medyczną
  • zlecone konsultacje specjalistyczne
  • wyniki badań laboratoryjnych oraz ekg
  • zaświadczenie o przebytym szczepieniu przeciwko żółtaczce typu B
  • wyniki badań obrazowych (USG, RTG, KT...)
 • Rzeczy osobistejakie badania przygotować do zabiegu lub operacji
  • piżama
  • przybory toaletowe (mydło, pasta i szczoteczka do zębów...)
  • mały ręcznik
  • laczki lub obuwie zamienne
  • zapasowy komplet bielizny
 • Leki stosowane przewlekle
  • przeciw nadciśnieniu tętniczemu
  • insuliny
  • przeciwalergiczne
  • inne
 • Telefon kontaktowy do rodziny i/lub telefon komórkowy
Po zabiegu:
      
Po zabiegu w znieczuleniu miejscowym z sedacją anestezjologiczną stan świadomości pacjenta jest zdecydowanie lepszy w porównaniu ze znieczuleniem ogólnym.  Po zastosowaniu sedacji pacjent może być nieco senny, przez kilka godzin po zabiegu może być podłączony do aparatury monitorującej i kroplówek.  W niektórych przypadkach stosowana jest  założona na twarz niewielką plastikowa maseczkę, przez którą ma podawany do oddychania tlen. Jest to normalne, rutynowe postępowanie - nie należy się tym niepokoić.
Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym
większość pacjentów jest podsypiająca i nie w pełni świadoma. Stan taki utrzymuje się zazwyczaj kilka godzin. W tym okresie  mogą pojawić się dreszcze spowodowane wychłodzeniem ciała  oraz nudności i wymioty spowodowane środkami podawanymi w czasie operacji. Po znieczuleniu ogólnym pacjent może być nieco senny, przez kilka godzin po zabiegu może być podłączony do aparatury monitorującej i kroplówek.  W niektórych przypadkach stosowana jest  założona na twarz niewielką plastikowa maseczkę, przez którą ma podawany do oddychania tlen. Jest to normalne, rutynowe postępowanie - nie należy się tym niepokoić.
Powrót do domu:
       Po większości zabiegów powrót do domu odbywa się kilka godzin po zabiegu lub rano, następnego dnia po operacji. Ze względu na leki znieczulające stosowane podczas operacji, przez 24 godziny nie należy prowadzić samochodu. Zalecamy, aby w trakcie powrotu do domu i pierwszej doby po operacji zapewnić sobie opiekę osoby dorosłej. Na Państwa życzenie możemy zamówić taksówkę, która odwiezie Państwa do domu. Po niektórych zabiegach możliwy jest samodzielny powrót do domu samochodem lub samolotem, należy zapytać o to lekarza, który będzie wykonywał zabieg. Do czasu wizyty kontrolnej należy wykonywać codzienną toaletę rany oraz stosować zapisane leki według wskazówek chirurga.

Wizyta kontrolna:
     
Po zabiegu otrzymają Państwo numer kontaktowy,  aby w razie pytań lub wątpliwości skontaktować się z chirurgiem wykonującym zabieg. 
Po większości zabiegów wizyta kontrolna wyznaczana jest pomiędzy 7 a 14 dniem po operacji. 

Powyższy tekst ma jedynie charakter pomocniczy i nie może zastąpić konsultacji z chirurgiem. Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące przebiegu okołooperacyjnego, należy je koniecznie omówić z lekarzem, który będzie wykonywał zabieg!

05.I.2011 tekst przygotował Dr n.med. Michał Molski na podstawie
Morfeusz 2001 Anestezjologiczny serwis edukacyjny dla pacjentów
Znieczulenie przewodowe pod red. J.Garstki PZWL 1992

               Strona Główna    english version
 
      Flebologia - żylaki kończyn
Diagnostyka
  USG duplex-doppler

  konsultacje specjalistyczne
Leczenie nieoperacyjne
  usuwanie żylaków parą wodną
  usuwanie żylaków RFITT Celon
  laserowe usuwanie żylaków
 
skleroterapia żylaków
Leczenie operacyjne

  miniflebektomia
  kriochirurgia żylaków
  operacja strippingu
  wyniki leczenia operacyjnego
Leczenie zachowawcze
  podkolanówki uciskowe
  manualny drenaż limfatyczny

Przygotowanie do zabiegu
Wyniki leczenia żylaków
  wyniki metod operacyjnych
  wyniki metod nieoperacyjnych

Cennik usług medycznych

Rejestracja
Wyszukiwarka
Najczęstsze pytania
Lokalizacja
Polityka serwisu

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, wpisz swój adres email

przygotowanie do operacji żylaków

aktualizacja 01.IV.13

Bydgoszcz, Poznań, Toruń, Piła, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, Elbląg, Olsztyn, Gdańsk...

Podpisujemy się pod zasadami HONcode.

Sprawdź tutaj.


© 1988-2014 Eskulap BIS, wszelkie prawa zastrzeżone.
NIP 5542870674 | REGON 340745981 | Rejestr ZOZ 000000161086

Nr konta: BNP Paribas 62 1600 1185 0004 0807 8955 6001
Centrum Medyczne ESKULAP
Bydgoszcz 85-650; ul. Cicha 41
www.eskulap.bydgoszcz.pl
Szpital ESKULAP
Osielsko 86-031; ul. Koperkowa 2;
www.szpitaleskulap.pl
email:
tel: +48 52 3602355   oraz    +48 52 3265800