Operacja przepukliny pachwinowej

Operacja przepukliny pachwinowej w trybie jednodniowym! Prywatnie i na NFZ.Operacja przepukliny pachwinowej polega na wzmocnieniu i rekonstrukcji słabszej części ściany brzucha. Istnieje szereg różnych metod ich zaopatrywania. Obecnie najczęściej stosuje się tzw. metody beznapięciowe z wszyciem siatek. Powstało wiele metod beznapięciowych operacji przepuklin, jednak metoda Lichtensteina, znana od 1984 jest obecnie na świecie złotym standardem w leczeniu przepuklin. Polega ona na wzmocnieniu tylnej ściany kanału pachwinowego poprzez ułożenie tam niewchłanianej siatki. Siatkę przyszywa się do odpowiednich struktur, tak by zamknąć wrota przepukliny. Alternatywą są siatki Parietene ProGrip, które nie wymagają przyszywania a ich mocowanie do okolicznych tkanek odbywa się za pomocą mikrochaczyków .
Siatka po pewnym czasie zrasta się z otaczającymi tkankami stwarzając mocna zaporę przed nawrotem schorzenia. Operację przepukliny pachwinowej wykonujemy
w znieczuleniu miejscowym z sedacją anestezjologiczną lub w znieczuleniu ogólny w trybie jednodniowej hospitalizacji. Operacja przepukliny pachwinowej trwa około 40 minut, jest bezpieczna nawet dla osób starszych oraz pozwala na szybki powrót do domu oraz codziennych czynności domowych oraz zawodowych.

eRejestracja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przed operacją przepukliny pachwinowej w momencie przyjmowania do szpitala pacjent jest konsultowany przez chirurga i anestezjologa. Analizowane są również wyniki ekg oraz badań laboratoryjnych (rutynowo - morfologia krwi z płytkami, aPTT, INR, antygen HBS i przeciwciała anty-HCV) a także ustalane jest postępowanie okołooperacyjne. Pacjent otrzymuje premedykację czyli leki, które przygotowują go do operacji.

Znieczulenie - preferowane są metody zapewniające maksymalne bezpieczeństwo, komfort pacjenta i umożliwiające szybkie i bezpieczne opuszczenie szpitala przez pacjenta. Z tego powodu najczęściej wybieramy znieczulenie miejscowe z sedacją anestezjologiczną, które spełnia te warunki. Znieczulenie miejscowe polega na ostrzyknięciu przez chirurga operowanej okolicy środkiem znieczulającym. Nad bezpiecznym przebiegiem operacji czuwa anestezjolog.

Po operacji przepukliny pachwinowej ,  pacjent przewożony jest na salę pooperacyjną, gdzie jest monitorowany do czasu ustąpienia działania środków znieczulających. Po kilku godzinach od zabiegu pacjent jest uruchamiany oraz otrzymuje lekki posiłek.
Kilka do kilkunastu godzin po operacji przepukliny pacjent może bezpiecznie wrócić do domu. Ranę należy codziennie dezynfekować oraz chronić przed zabrudzeniem lub urazem za pomocą opatrunku. Przez kilka dni należy unikać zamoczenia rany, dlatego zaleca się prysznic zamiast kąpieli w wannie. Przez kilkanaście dni, może występować niewielki obrzęk oraz bolesność okolicy operowanej. Stosowane rutynowo tabletki przeciwbólowe jak Np. ketonal czy paracetamol, pozwalają na praktycznie bezbólowe i szybkie uruchomienie chorego. Obrzęk i bolesność całkowicie ustępują wciągu kilkunastu dni po zabiegu.
Wizyta kontrolna
odbywa się po 7 dniach od zabiegu, kiedy to kontrolowane jest gojenie rany oraz usuwane szwy skórne. Powstała blizna jest mało widoczna i łatwo ukryć ją pod bielizną. Zabieg ten nie powoduje upośledzenia aktywności i umożliwia powrót do codziennego życia w ciągu kilku-kilkunastu dni od zabiegu.
Nawroty przepukliny pachwinowej zdarzają się u kilku procent operowanych. W celu uniknięcia nawrotu przepukliny po operacji
zaleca się unikanie dźwigania ciężarów przez około 3 miesiące. Niewielki odsetek pacjentów skarży się na trudne do sprecyzowania uczucie bólu, mrowienia lub pieczenia w okolicy operowanej. Jeśli takie dolegliwości wystąpią, to  najczęściej ustępują one lub znacznie zmniejszają swoje nasilenie w trakcie kilku miesięcy.

01.XII.2009 tekst przygotował Dr n. med. Michał Molski na podstawie:
 Współczesne leczenie przepuklin brzusznych red. Z. Mackiewicz, PZWL - Wydawnictwo Lekarskie 2006
Chirurgia przepuklin A. Wysocki, Medycyna Praktyczna Chirurgia 2006/01

 

Informacja i rejestracja dostępne są telefonicznie +48 52 3265800 i w siedzibie firmy
w dni powszednie w godzinach 08.00 - 20.00, lub przez formularz eRejestracji.

                     Strona Główna
Konsultacje specjalistyczne
  Chirurg ogólny
    Operacje przepuklin
    Leczenie hemoroidów
    Zabiegi laparoskopowe
   
Usuwanie znamion skórnych

  Chirurgi naczyniowy
  Endokrynolog
  Flebolog - leczenie żylaków
 innowacja
  Proktolog - leczenie hemoroidów
  Kardiolog
  Gastroenterolog

  Ginekolog i Położnik
  Ortopeda
  Urolog
Badania USG
  USG piersi

  USG stawów
  USG doppler żył i tętnic
  ECHO serca
Tomografia Komputerowa 
innowacja
Rezonans Magnetyczny

Rejestracja
Najczęstsze pytania
Lokalizacja

operacja przepukliny pachwinowej metodą beznapięciową

aktualizacja 12.IX.14

Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, Piła, Poznań...

Podpisujemy się pod zasadami HONcode.

Sprawdź tutaj.


© 1988-2014 Eskulap BIS, wszelkie prawa zastrzeżone.
NIP 5542870674 | REGON 340745981 | Rejestr ZOZ 000000161086

Nr konta: BNP Paribas 62 1600 1185 0004 0807 8955 6001

Centrum Medyczne ESKULAP
Bydgoszcz 85-650; ul. Cicha 41
www.eskulap.bydgoszcz.pl
Szpital ESKULAP
Osielsko 86-031; ul. Koperkowa 2;
www.szpitaleskulap.pl
email:
tel: +48 52 3602355   oraz    +48 52 3265800