Gastroskopia
badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego

Gastroskopia w Bydgoszczy prywatnie tylko 240zł     Gastroskopia  wykonywana jest  w Szpitalu Eskulap w Osielsku przez specjalistów  z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu chorób przewodu pokarmowego. W trakcie gastroskopii możliwe jest pobranie wycinków do badania lub usunięcie polipów.

Przebieg gastroskopii dokumentujemy za pomocą systemu komputerowego. Kolorowa dokumentacja fotograficzna umożliwia porównanie stanu z poprzednimi badaniami.  Pacjentom nie tolerującym badania w znieczuleniu miejscowym proponujemy badanie w znieczuleniu ogólnym.

Wszystkie narzędzia wykorzystwane podczas badania rutynowo poddawane są zautomatyzowanym i kontrolowanym procesom sterylizacji i dezynfekcji co zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i higieny.

Co to jest gastroskopia (endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego)?
W jakim celu wykonuje się gastroskopię?
Jakie przygotowanie jest wymagane przed badaniem?
Czego można się spodziewać podczas gastroskopii?
Czego można oczekiwać po badaniu?
Jakie są możliwe powikłania?
Jakie są zasady wykonywania gastroskopii w ramach NFZ?
Jakie są zasady wykonywania gastroskopii odpłatnie?
Ile kosztuje gastroskopia, znieczulenie ogólne...?
eRejestracja

 

CO TO JEST ENDOSKOPIA GÓRNEGO ODCINKA PRZEWODU POKARMOWEGO?

Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego zwana gastroskopią lub EGD (Esophago-Gastro-Duodenoskopia) jest to badanie które umożliwia lekarzowi ocenę śluzówki przełyku, żołądka i dwunastnicy (pierwszego odcinka jelita cienkiego).  Badanie wykonywane jest przy pomocy giętkiego instrumentu grubości małego palca wprowadzanego do żołądka przez usta.

W JAKIM CELU WYKONUJE SIĘ GASTROSKOPIĘ?

Gastroskopię wykonuje się w przypadku występowania takich objawów jak przedłużający się ból górnej części jamy brzusznej, nudności, wymioty, zaburzenia połykania lub zgaga.  Jest to doskonała metoda do zlokalizowania miejsca krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego.  Gastroskopia może być także użyta do oceny żołądka lub przełyku po zabiegu chirurgicznym.  Jest to badanie bardziej czułe niż RTG w przypadku zapalenia, wrzodów lub guzów przełyku, żołądka lub dwunastnicy.  Gastroskopia pozwala wykryć wcześnie nowotwór i rozróżnić pomiędzy guzem nowotworowym i nie nowotworowym poprzez wykonanie biopsji podejrzanej zmiany.  Biopsje wykonuje się specjalnym instrumentem wprowadzanym przez gastroskop, próbki tkanki pobrane podczas biopsji są następnie przesyłane do laboratorium do oceny pod mikroskopem.  Pobranie biopsji odbywa się z wielu powodów i nie oznacza że zmiana jest nowotworowa.

Podczas endoskopii można również wykonać wiele zabiegów terapeutycznych.  Lekarz wykonujący gastroskopię może poszerzyć zwężenia przewodu pokarmowego, usuwać polipy, usuwać połknięte ciała obce, zahamować krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.  Endoskopowe leczenie krwawienia powoduje że mniej pacjentów wymaga transfuzji krwi i leczenia operacyjnego krwawienia.

JAKIE PRZYGOTOWANIE JEST WYMAGANE PRZED GASTROSKOPIĄ?

Żołądek powinien być całkowicie opróżniony.  Pacjent powinien nie pić i nie jeść około 8 godzin przed zabiegiem operacyjnym.  Stosuj się ściśle do zaleceń Twojego chirurga.

Leki zażywane przez Ciebie mogą być w niektórych przypadkach odstawione.  Należy poinformować chirurga o wszystkich zażywanych lekach oraz alergiach kilka dni przed badaniem.  Stosowanie leków mających wpływ na krzepnięcie krwi, takich jak aspiryna, witamina E, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz insulina powinno być uzgodnione z lekarzem.  Jeżeli wymagasz stosowania antybiotyków przed zabiegami stomatologicznymi poinformuj o tym Twojego lekarza gdyż możesz wymagać ich zastosowania przed gastroskopią.

Również w sytuacji jeżeli cierpisz na poważne choroby układu krążenia lub oddechowego możesz wymagać specjalnej opieki podczas badania.  Przedyskutuj to z Twoim lekarzem przed zabiegiem.

Podczas badania pacjenci zwykle pozostają pod wpływem leków sedatywnych więc będziesz potrzebować kogoś kto odwiezie Cię do domu po badaniu.  Leki sedatywne mogą wpływać na Twoje odruchy przez resztę dnia.  W tym dniu nie powinno się prowadzić urządzeń mechanicznych.

CZEGO MOŻNA SPODZIEWAĆ SIĘ PODCZAS GASTROSKOPII?

Przed zabiegiem znieczula się gardło środkiem znieczulającym w sprayu oraz podaje się leki uspokajające dożylnie  Zwiększa to komfort badania.  Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na wznak lub na boku. Gastroskop jest wprowadzany przez usta do żołądka a następnie do dwunastnicy.  Podczas badania do żołądka wdmuchiwane jest powietrze, które pozwala lepiej uwidocznić badaną okolicę.  Badanie trwa zwykle 15-60 minut.  Gastroskop nie przeszkadza w oddychaniu.  Większość pacjentów zasypia podczas badania i odczuwa jedynie lekki dyskomfort. 

CZEGO MOŻNA OCZEKIWAĆ PO BADANIU? 

Po badaniu pacjent pozostaje pod obserwacją przez 1-2 godziny do momentu ustąpienia działania leków sedatywnych.  Pacjent może odczuwać niewielki ból gardła przez kilka dni po badaniu.  Bezpośrednio po badaniu możesz odczuwać wzdęcie które szybko ustępuje.  Jest to spowodowane powietrzem wdmuchiwanym do żołądka podczas badania.  Po opuszczeniu szpitala/gabinetu możesz powrócić do normalnej diety i możesz spożyć Twoje regularne lekarstwa chyba że lekarz zaleci inaczej. 

Również po badaniu lekarz wyjaśnia Ci wyniki badania.  Jeżeli podczas badania wykonano biopsję, wyniki otrzymuje się po kilku dniach.  Jeżeli z powodu działania leków sedatywnych lub stresu nie pamiętasz instrukcji udzielonych Ci po badaniu, skontaktuj się z Twoim lekarzem w dniu następnym.  

JAKIE SĄ MOŻLIWE POWIKŁANIA?

Gastroskopia i biopsja są badaniami bezpiecznymi w rękach lekarza który ma odpowiednie kwalifikacje.  Powikłania są rzadkie lecz mogą wystąpić.  Należą do nich krwawienie z miejsca biopsji lub polipektomii oraz perforacja ściany przewodu pokarmowego.  Transfuzje krwi są rzadko potrzebne.  Powikłaniem może by również reakcja uboczna na leki uspokajające oraz infekcja w miejscu wkłucia dożylnego

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie możliwych powikłań i kontakt z lekarzem jeżeli masz kłopoty z połykaniem, ból w klatce piersiowej, narastający ból gardła, ostry ból brzucha, gorączkę, dreszcze lub krwawienie z odbytu w ilości większej niż pół szklanki.

Celem niniejszej broszury nie jest zastąpienie rozmowy pacjenta z chirurgiem na temat potrzeby wykonania gastroskopii.  Jeżeli masz pytania odnośnie wskazań do zabiegu, alternatywnych metod postępowania, opłaty za zabieg lub pokrycia kosztów przez kompanię ubezpieczeniową, bądź też odnośnie treningu i doświadczenia chirurga, nie wahaj sie zadać tych pytań chirurgowi lub jego asystentom.  Jeśli masz pytania odnośnie zabiegu lub postępowania w okresie po nim, zapytaj o nie chirurga przed lub po zabiegu.

JAKIE SĄ ZASADY WYKONYWANIA GASTROSKOPII W RAMACH NFZ?

W Eskulapie badania gastroskopowe refundowane przez NFZ wykonywane są w oddziale chirurgii w trybie jednodniowym. W trybie tym wykonywane są badania tylko u pacjentów, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania gastroskopii  w trybie ambulatoryjnym.
W celu wykonania gastroskopii w ramach NFZ konieczne jest skierowanie do szpitala na odział chirurgii.

 

JAKIE SĄ ZASADY WYKONYWANIA GASTROSKOPII ODPŁATNIE?

W celu wykonania odpłatnego gastroskopii należy wypełnić formularz rejestracyjny. Badania wykonywane są w trybie ambulatoryjnym. Pacjent bezpośrednio po badaniu wraca do domu.

ILE KOSZTUJE GASTROSKOPIA?

Gastroskopia w znieczuleniu miejscowym kosztuje 350zł
Znieczulenie ogólne podczas gastroskopii kosztuje 200zł
Badanie testu ureazowego na obecność Helicobacter-Pylori kosztuje 40zł
Każdy wycinek pobrany do badania His-Pat kosztuje 40zł

eRejestracja
 

 

01.12.2009 tekst przygotował  dr n.med. Michał Molski na podstawie:
 Society of American Gastrointestinal and Endoscopic Surgeons
 www.sages.org

 

 

Informacja i rejestracja dostępne są telefonicznie +48 52 3265800 i +48 52 3602355
oraz w siedzibie firmyw dni powszednie w godzinach 08.00 - 20.00,
lub przez formularz eRejestracji.

 

                   Strona Główna
Konsultacje specjalistyczne
  Chirurg ogólny
  Chirurgi naczyniowy
  Endokrynolog
  Flebolog - leczenie żylaków
 innowacja
  Proktolog - leczenie hemoroidów
  Kardiolog
  Gastroenterolog
 
   Gastroskopia
    Kolonoskopia

  Ginekolog i Położnik
  Ortopeda
  Urolog
Badania USG
  USG piersi

  USG stawów
  USG doppler żył i tętnic
  ECHO serca
Tomografia Komputerowa 
innowacja
Rezonans Magnetyczny

Rejestracja
Najczęstsze pytania
Lokalizacja


Centrum Medyczne ESKULAP - Prywatna klinika

aktualizacja 22.I.15

Bydgoszcz, Poznań, Toruń, Piła, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, Elbląg, Olsztyn, Gdańsk, Szczecin ...  

Stosujemy się do standardu HONcode d dla wiarygodnej informacji medycznej
sprawdź tutuaj.


© 2016 Eskulap BIS, wszelkie prawa zastrzeżone.
NIP 5542870674 | REGON 340745981 | Rejestr ZOZ 000000161086

Nr konta: BNP Paribas 62 1600 1185 0004 0807 8955 6001
Centrum Medyczne ESKULAP
Bydgoszcz 85-650; ul. Cicha 41
www.eskulap.bydgoszcz.pl
Szpital ESKULAP
Osielsko 86-031; ul. Koperkowa 2;
www.szpitaleskulap.pl
email:
tel: +48 52 3602355   oraz    +48 52 3265800